Chyba databáze WordPressu: [Duplicate entry '0' for key 'PRIMARY']
INSERT INTO `wp_postmeta` (`post_id`, `meta_key`, `meta_value`) VALUES (15300, '_oembed_001e743b2a57c44779b86714577ea72e', '<iframe title=\"LASITA montagevideo ENG EAS\" width=\"500\" height=\"281\" src=\"https://www.youtube.com/embed/BygDQ2NdFGU?feature=oembed\" frameborder=\"0\" allow=\"accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share\" referrerpolicy=\"strict-origin-when-cross-origin\" allowfullscreen></iframe>')

Chyba databáze WordPressu: [Duplicate entry '0' for key 'PRIMARY']
INSERT INTO `wp_postmeta` (`post_id`, `meta_key`, `meta_value`) VALUES (15300, '_oembed_time_001e743b2a57c44779b86714577ea72e', '1713334424')

Stavba zahradní chaty Blog 4. Zahradní - doprava zdarma

Blog 4. Stavba zahradní chaty


V předcházejících částích blogu jsme řešili, jak si vybrat dobrý zahradní domek, anebo rekreační chatku.

V případě, že se rozhodnete pro stavbu chatky svépomocí, máme pro Vás pár rad jak uspět a co nejlépe zrealizovat Vaši stavbu domku.

Naše chatky přicházejí k zákazníkům vyrobené ve finálním stavu.

Zásah do konstrukce více méně není. Na každý domek musí být před zahájením výroby zkreslený výrobní plán a musí být v projektu přesně vypočítané, zkreslené a dané všechny latě. Domky jsou v podstatě skládačka pro dospělé. Pokud položíte nesprávnou desku, ve většině případů nelze navázat další částí stavby a musíte se vrátit o krok zpět. Každopádně třeba počítat také s faktem, že dřevo je stále živý materiál a práce s ním vyžaduje určitý stupeň zručnosti a zkušenosti při práci. Také je nutné disponovat základním nářadím.

Pokud už máme vybrané místo, důležitá je kvalitní základová deska. Její blíže specifika máme uvedené v základních technických informacích na naší stránce. Klikněte ZDE. V principu však máme tři základní provedení základové desky:

Stavba zahradní chaty a domečku.
Stavba zahradní chaty a domečku.
Stavba zahradní chaty Aruba
Stavba zahradní chaty Aruba
Stavba zahradní chaty a zahradního domku - rošt
Stavba roštu zahradního domku.

Stavba zahradní chaty začíná založením stavby na základovou desku -Kde se staví vlastní domek. Důležité je prostudovat přiložený montážní plán (PDF) a uložit správné podkladní hranoly.

Spodní desky jsou poloviční a proto jsou i lehčí identifikovatelné.

Před ukotvením hranolů a první řady desek si třeba zkontrolovat úhlopříčky.

V této fázi stavbu zahradní chatky můžete nesprávným zaměřením celou pokazit. Zkrátka úhlopříčka je základ celé budoucí stavby.

Hrubá stavba je už pak jen jednoduché ukládání desek podle přiloženého plánku.

Nesmíme zapomenout na okna a dveře, které se (u většiny našich domků) nasunou ještě před uložením vrchní desky okenního a dveřního rámu.

Stavba zahradní chaty - měření úhlopříček
Stavba zahradního domku Madrid
Stavba oken zahradní chaty a zahradního domku.

Na vrch stavby chatky jdou štíty

Štíty  jsou většinou připraveny a zpevněné sponami. Kladou se na vrch jako jeden kus. Kotvíte je do nosných stěn šrouby. Při domcích o síle materiálu menší než 40mm se přichytí s celou střechou tak, že střešní latě se přibíjejí o vrch nosné stěny.

Stavba zahradní chaty a zahradního domku.
Stavba střechy zahradní chaty a zahradního domku.

Po přibitím střešních latí ukotvíme směrem zdola nahoru přímo na střešní latě asfaltový šindel v pásech. Pokud použijeme na ochranu střechy lepenku, třeba počítat s její rychlou amortizací, protože se jedná pouze o základní překrytí střechy před osazením finální střešní krytiny.

Stavba zahradního domku
Šindel zahradní chaty a zahradního domku.

Jednou s posledních činností je osazení podlahy v  chatce.

Ta se nabíjí na podkladní hranoly. Důležité je, aby latě dobře dosedaly na sebe.

Nátěr je finální prací při dokončování zahradních chatek a je jen na Vaší fantazii, jaký nátěr zvolíte. Každopádně je třeba ošetřit dřevo nejen kvůli vizuálnímu efektu, ale zejména proto, abychom ošetřili dřevo vůči UV, škůdcům, hnilobě – či jiným poškozením. Nám se osvědčila Lazara Remmers, ale na trhu najdete dostatečně široké spektrum kvalitních nátěrových hmot.

Stavba domku a všechny její specifika nelze vtěsnat do krátkého blogu. Zejména složitější a větší domky doporučujeme stavět pomocí školeného personálu. Lepší je však jednou vidět a proto se podívejte montážní video od Lasity, které je na konci tohoto článku.