Blog 8. Stavba chatek na betonový základ.


Blog  základová deska

Pokračováním našeho blogu o chatkách je další možnost zhotovení základu pod zahradní chatky.

Betonová základová deska je nejstabilnější podklad, který můžete své zahradní chatce poskytnout. Hodí se pod každý domek, ale co je jeho největší výhodou vytváří stabilní podklad v méně stabilním prostředí kde hrozí posun podkladu. Například v čerstvých navážkách se nedoporučuje osadit domek na zemní vruty. Tyto se v navezení materiály budou propadat a domeček resp. jeho stěny se začnou rozcházet a praskat. Takové deformace domek, který je osazen na betonový základ nepocítí. Správné realizována betonová deska, která je vyztužená nejvíce železnými rohožemi se chová jako monolitní deska. Pokud Vám po čase i jedna strana klesne o pár centimetrů, automaticky se nakloní celá deska. Povrch desky však zůstane rovina i když nakloněná, ale stále rovina. Stěny zahradní chatky tak zůstávají rovnoměrně osazeny na základě a nepřichází už k zmíněným deformacím. Pokud se Vám zahradní domek o rozměru např. 4×4 metry nakloní o 3cm ničemu to nevadí a vizuálně, respektive bez použití vodováhy na to ani nepřijdete.

blog rekreační chatka na betonové desce
blog rekreační chatka na betonové desce
Záhradní chatka Barbados 2
Záhradní chatka Barbados 2

Betonová deska přitom s ohledem na celkovou váhu zahradní chatky nepotřebuje žádný základ a její síla se pohybuje mezi 10-15 centimetry.

Stavba chatek na betonový základ má své výhody i nevýhody. Nevýhodou může být větší pracnost při montáži, nebo naopak demontáži. Naopak výhodou takového obsazení zahradního domku je vysoce stabilní podklad. Další nespornou výhodou je její odolnost a může ve Vašem domečku sloužit i jako podlaha, např. pokud domek plánujete využívat jako sklad nářadí a podobně. S oblibou našim zákazníkům říkáme, že Vaší kopaske je jedno zda stojí na betonu nebo na dřevěné podlaze.

Takže závěrem. Aby výstavba zahradní chatky byla úspěšná – si třeba předem rozmyslet a zvážit všechny okolnosti a možnosti daného prostoru. Přesný návod na realizaci základové desky naleznete zde.

A kdybyste se neuměli rozhodnout … tak napište a něco vymyslíme.

 Pokud nemáte vybraný konkrétní zahradní domek – klidně napište co potřebujete. Například domek 3 × 4 s rovnou střechou …